Stručne o projekte
Ústav sociálnej starostlivosti (ÚSP) v Slatiňanoch poskytuje služby klientom od roku 1926. Väčšina jeho priestorov sa nachádza v objekte bývalého kláštora. V súčasnosti tu býva viac než 300 osôb s mentálnym postihnutím a kombinovanými postihnutiami, ktorým ústav poskytuje denné, celoročné a prechodné pobyty. V roku 1994, kedy sa mala stará poľnohospodárska usadlosť rekonštruovať a prestavať na chránené dielne a chránené obydlia, sa vedenie ústavu rozhodlo zabezpečiť dodávku čo najväčšieho podielu energetickej spotreby ústavu z obnoviteľných zdrojov.
Foto: http://www.dss.cz/historie/
Vykurovanie jedného z objektov ústavu - Slnečného domu - je zabezpečené kotlom na biomasu a strešnými solárnymi kolektormi, ktoré počas leta a jesene ohrievajú vodu, ktorá je skladovaná v nadzemnom zásobníku. Naakumulované nízkopotenciálne teplo používa tepelné čerpadlo na vykurovanie v chladných obdobiach. Dlhodobá akumulácia teplej vody, ktorá sa využíva počas chladných mesiacov v roku a premyslený monitorovací a regulačný systém, ktorému dodávajú elektrinu fotovoltaické panely, sú kľúčové činitele, ktoré viedli k veľmi efektívnemu využívaniu obnoviteľných zdrojov energie v integrovaných zariadeniach. Objekt je prakticky sebestačný v dodávke teplej vody a tepla na vykurovanie.
Technológia
- Solárne kolektory: 84 jednotiek solárnych kolektorov Heliostar H 325, ktoré vyrobila slovenská firma Thermosolar, s celkovou plochou 148 m2.
- Akumulačný zásobník: Nadzemný veľmi dobre izolovaný vodný akumulátor 10 m vysoký a 12 m široký s úžitkovým objemom 1 103 m3.
- Tepelné čerpadlo s výkonom 37 kW (typ voda-voda) pre zimné využitie tepla akumulovaného v zásobníku.
- Fotovoltaické panely s malým výkonom (do 1 kW) určené k zásobovaniu meracieho a regulačného systému elektrickou energiou.
- Kotol na biomasu: vykuruje bývalú stajňu, v roku 2000 zásadne zrekonštruovanú na komfortné bývanie. Je prepojený s vykurovaním v Slnečnom dome a spotrebúva odpadovú drevnú štiepku z píly vzdialenej 27 km.
- Rezervné elektrické vykurovanie: elektrokotol s výkonom 37,5 kW sa používa len pri extrémnych zimných teplotách alebo v prípade výpadku tepelného čerpadla.
Energetický prínos
- Ročná produkcia tepla je približne 65 - 70 tisíc kWh.
- Tepelné čerpadlo a záložný elektrokotol spotrebujú ročne približne 10 - 12 tisíc kWh elektriny, ktorú dodávajú dve kogeneračné jednotky na zemný plyn, ktoré vyrábajú teplo a elektrinu pre ostatné objekty ústavu (väčšia kogeneračná jednotka s výkonom 75 kWe/105 kWt a menšia jednotka s výkonom 22 kWe/45 kWt).
- Vykurovaná plocha domu: 1 020 m2 rozložených do troch poschodí. Dom bol zateplený počas rekonštrukcie, vypočítané tepelné straty sú 57 kW pri mínus 15 °C.
Ekonomika projektu
Väčšina nákladov projektu bola pokrytá zo Štátneho fondu životného prostredia vďaka demonštračnej povahe Slnečného domu. Náklady na solárny a akumulačný systém boli pokryté z dotácie (50 %) a z pôžičky (30 %) s nízkou úrokovou sadzbou. 70 % nákladov na kotol na biomasu pokryla dotácia, 100 % nákladov na fotovoltaické panely sa zaplatilo zo Štátneho fondu životného prostredia.
Ústav ročne ušetrí asi 400 tisíc českých korún za vykurovanie Slnečného domu zemným plynom (ceny z roku 2006). Celkové ročné náklady ústavu za spotrebu elektriny klesli po inštalovaní kogeneračných jednotiek o 1,1 - 1,2 mil. Kč. K tejto bilancii treba od roku 2007 počítať s príjmom, ktorý ústav dostáva od ČEZ za predaj elektriny z obnoviteľných zdrojov. Množstvo výrobenej elektriny v roku 2007 sa odhaduje na 450 tisíc kWh, čo predstavuje príjem asi 450 tisíc Kč.
Sociálny efekt
Ide o výborný príklad kombinácie technológií využívajúcich obnoviteľné zdroje energie, čo sa týka najmä solárnych kolektorov veľmi efektívne využitých na pokrytie väčšiny spotrebovanej teplej vody a tepla na vykurovanie, a to aj v zime. Bohužiaľ, tento model je veľmi ťažko replikovateľný bez finančnej podpory, čo ukazuje na potrebu vhodného legislatívneho rámca, ktorý by priniesol koncepčnú a systematickú podporu výroby energie z obnoviteľných zdrojov.
Rekonštruovaný Slnečný dom má aj chránené dielne a ďalšie terapeutické a ubytovaciu priestory. V jednej z miestností domu bolo otvorené energetické konzultačné a informačné centrum, v ktorom sa môžu návštevníci dvakrát týždenne zoznámiť so solárnymi technológiami v praxi a s prítomnými odborníkmi diskutovať o možných rešeniach ich využitia.
Ďalšie informácie
Ústav sociálnej starostlivosti Slatiňany
Klášterní 795, 538 21 Slatiňany, okres Chrudim, Česká republika
Tel: 00420 469 681 461
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
www.dss.cz
Solární zařízení v Ústavu sociální péče ve Slatiňanech - Monitorování a energetické vyhodnocení za období 1999 až 2001 (9.7.2004)