Pre samosprávy a regióny, ktoré vsadili na udržateľnú energetiku

Do Dňa Zeme (22. apríla) teda budú mať tí, čo podporili projekt na internetovej platforme StartLab, doma výpoveď a prognózu vedca, po ktorej zrejme viacerí spozornejú. Nie je to hocijaký osobný názor nejakého jednotlivca, aj keď politici a biznis zvyknú spochybňovať názory, ktoré sa im nehodia do krámu a podsúvajú ľuďom iné protichodné názory predstierajúc, že názory na zmenu klímy môžu byť rôzne a nabádajúc ľudí, aby siahli po osvedčenej praxi a nakreslili si každý svoju vlastnú pravdu niekde uprostred. A aby sa pritom chlácholili tým, ako recyklujú bujnejúcu záplavu plastov alebo nakupujú výrobky v bio-kvalite či značky fair trade vyrobené na opačnej pologuli.

Graeme Maxton vie, o čom píše v knihe Zmena alebo kolaps. Vychádza z faktov a tam, kde dedukuje z hypotéz, opiera sa o preukázateľné trendy a zistenia dobre koordinovanej a spolupracujúcej medzinárodnej vedeckej komunity. Donedávna pôsobil ako tajomník Rímskeho klubu. To je medzinárodné zoskupenie vedcov, diplomatov a ekonómov, ktorí dlho pred pádom železnej opony predkladali politikom na jej oboch nezmieriteľných stranách neúprosnú prognózu vývoja podloženú výskumami. Upozorňoval na neudržateľnosť rastu materiálnej spotreby modernej civilizácie, ktorá nie je zlúčiteľná s limitovanými prírodnými zdrojmi planéty. Varoval, že ak medzinárodné spoločenstvo zásadne – nie kozmeticky – nezmení správanie, do konca minulého storočia sa dostane presne tam, kde aj ocitlo: do neodvrátiteľného súbehu mnohých vážnych globálnych problémov v čase rapídne ubúdajúcich energetických a materiálových zdrojov a existenčnej závislosti exponenciálne expandujúcej svetovej populácie od rastu spotreby energie aj prírodných zdrojov.

Svet nereagoval. Pokračoval v raste a stále nemení kurz. Ak si dnes kedykoľvek zapnete ktorékoľvek verejnoprospešné alebo komerčné rádio, televíziu alebo sa pripojíte na internet, zaplaví vás epidémia bludov o nevyhnutnosti udržať alebo zvýšiť tempo ekonomického rastu. Chorá spoločnosť si urobila z rastu synonymum pokroku. Pritom je to synonymum latentného civilizačného kolapsu s ťažko predstaviteľnými rozmermi. To je asi hlavné posolstvo, ktoré predstavuje G. Maxton vo svojej knihe.

Na Deň Zeme, keď sa kniha G. Maxtona dostane k predplatiteľom, teda niet čo oslavovať. Ale je čo robiť, a toho, čo treba a dá sa robiť, tiež nie je málo. Všetci, ktorí ste prispeli na vydanie knihy, si to nepochybne uvedomujú a skončením projektu na StartLabe ich ochota zapojiť sa do iniciatív na stabilizáciu klímy nekončí. Iba prejde do ďalšej fázy.

Je symbolické, že projekt skončil v predvečer medzinárodného štrajku žiakov a študentov, ktorí sa inšpirovali mladou Nórkou Grétou Thunbergovou a v stovkách miest po celom svete odkázali mocným, že zmena príde, či si to uvedomujú a pripúšťajú alebo nie. A že chodenie do školy pre nich stráca zmysel, ak im nezmyselná politika kormidlovaná staršou generáciou vezme zmysluplnú budúcnosť.


Kniha sa dá objednať aj priamo u vydavateľa na adrese:

Vydavatelstvo PRO, s.r.o.
Rudlovská 53, 974 01 Banská Bystrica
T/F: +421 48-4141 331
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
www.pro.sk