Pre samosprávy a regióny, ktoré vsadili na udržateľnú energetiku

 

V Detve sa dnes uskutočnilo slávnostné otvorenie prvého regionálneho Servisného centra na Slovensku. Servisné centrum pre mikroregión Podpoľanie je pilotný systém neziskovej organizácie, ktorá zdarma poskytuje prehľadnú, účelnú a efektívnu koordináciu finančnej pomoci pre obce a mestá mikroregiónu Podpoľanie z fondov EÚ a SR. Pomoc poskytuje formou informačného servisu, prípravou a realizáciou projektov pre rozvoj vidieka na lokálnej a regionálnej úrovni.

Pri príležitosti slávnostného otvorenia Servisného centra sa za účasti médií stretli podpolianski primátori miest a starostovia obcí, britský veľvyslanec Michael Roberts, nórska veľvyslankyňa Trine Skymoen, zástupcovia Banskobystrického samosprávneho kraja, Úradu vlády SR, ZMOS, okolitých mikroregiónov, občianskych združení a pracovníci Servisného centra.

Obce na Slovensku čerpajú zdroje z EÚ fondov v nedostatočnej miere z viacerých dôvodov. V rámci regiónov a mikroregiónov chýba koordinovaný prístup pri príprave projektov – stáva sa, že obce podávajú podobné projekty a zbytočne si konkurujú. Nedostatočná koordinácia pri príprave projektov spôsobuje zbytočné vynakladanie finančných prostriedkov na projekty, ktoré často nezapadajú do stratégie rozvoja obcí. Príprava projektovej dokumentácie je pre obce a mestá veľmi nákladná. Malé obce s nízkym rozpočtom nemajú na prípravu takýchto projektov financie. Zamestnanci verejnej správy zas nemajú dostatočné kapacity, aby sa na príprave projektov mohli podieľať.

Servisné centrum bude vychádzať zo skúseností podobných centier v zahraničí, ktoré robia všetko preto, aby región dostal z eurofondov maximum. „V zahraničí sme videli regióny, ktoré boli kedysi zaostávajúce a na vyššiu úroveň sa dostali práve správnym čerpaním zdrojov z Európskej únie. Touto cestou chceme ísť aj my,“ povedal predseda Koordinačného združenia obcí mikroregiónu Podpoľanie Jozef Výbošťok, ktorý je zároveň starostom obce Klokoč.

Servisné centrum bude fungovať podľa vzoru podobného centra vo Walese a bude poskytovať potrebné odborné služby, čím vyplní chýbajúce kapacity v štátnej správe. „Veríme, že nový model zlepší prístup vidieka k verejným financiám,“ hovorí Juraj Zamkovský, programový riaditeľ organizácie Priatelia Zeme-CEPA, ktorý myšlienku Servisného centra v Podpoľaní presadil.

Servisné centrum je podporované grantom z Nórska prostredníctvom Nórskeho finančného mechanizmu a zo štátneho rozpočtu SR. „Po prvýkrát bude na Slovensku mikroregión dostávať pomoc v takomto význame a rozsahu,“ uviedla riaditeľka Servisného centra pre MR Podpoľanie Jana Kunická.

Otvorenie Servisného centra je výsledkom dlhoročného úsilia združenia Priatelia Zeme-CEPA, všetkých obcí MR Podpoľanie a množstva partnerov – West Wales European Centre, Banskobystrického samosprávneho kraja, Občianskeho združenia Podpoľanie, Centra vzdelávania neziskových organizácií (CVNO), Centra pro komunitní práci (CpKP).

 

Bližšie informácie:

Servisné centrum pre mikroregión Podpoľanie
Námestie SNP 466/1
962 12 Detva
Tel.: 045/544 12 80
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
www.scpodpolanie.sk