Pre samosprávy a regióny, ktoré vsadili na udržateľnú energetiku

 

 

 

 

Stručne o projekte

Obec Hrušov leží v okrese Veľký Krtíš na juhu Slovenska, ktorý patrí k ekonomicky slabším regiónom s prevahou poľnohospodárskej činnosti. V poslednom desaťročí sa v poľnohospodárstve na Slovensku výrazne znížil objem živočíšnej výroby, ktorá zúžitkovala slamu ako vedľajší produkt rastlinnej výroby.hrusov Aj rastlinná výroba a pestovanie obilnín zaznamenali na Slovensku určitý pokles, ale pestovateľské plochy sa v porovnaní so živočíšnou výrobou neredukovali tak rapídne a obilniny majú okrem toho v osevných postupoch nezastupiteľné miesto. Z týchto dôvodov veľa poľnohospodárskych podnikov eviduje slamu ako prebytok a jej využitie by mohlo vylepšiť ich hospodársky výsledok.

Projekt využitia slamy ako paliva v rekonštruovanej školskej kotolni v obci Hrušov preto uvádzame ako pozitívny príklad pre vidiecke regióny južného Slovenska. Okrem uvedených dôvodov boli aj ďalšie, ktoré prispeli k rozhodnutiu investora – obce Hrušov – začať využívať slamu ako palivo prostredníctvom projektu Zmena palivovej základne školskej kotolne s prechodom na využitie biomasy. Jeho realizácia začala v roku 2006.

Starosta Hrušova Pavel Bendík pri sečkárni slamy, ktorou kúria
v základnej škole. Autor foto: Števo Rimaj,  Pravda

 

 

 

Technológia

V priebehu niekoľkých mesiacov sa stavebne upravila budova školskej kotolne a do štyroch oddelených priestorov sa inštalovala nová technológia.

V prvom priestore (sklad) je žeriav pre nakladanie veľkých balíkov slamy na dopravné pásy, ktoré smalu dopravujú do rozdružovača. Odtiaľ sa upravená a posekaná slama sa automaticky kombinovanými dopravníkmi dodáva do kotlov. Množstvo paliva je automaticky riadené podľa aktuálnej potreby tepelného výkonu.

Druhý priestor (kotolňa) je vybavená dvoma kotlami KBS 400 a KBS 200 s celkovým výkonom 600 KW. Každý kotol má osobitný komín s odlučovačom.

Z kotolne sa šnekom zabezpečuje automatický odsun popola do tretieho priestoru (popolnice), v ktorej sú dva kontajnery na popol.

V štvrtom priestore (strojovňa) je zásobník teplej úžitkovej vody a úpravňa vody.

 

Ekonomika projektu

Projekt spolufinancovala Európska únia. Obci sa podarilo získať podporu Operačného programu Základná infraštruktúra v rámci priority 2 – Environmentálna infraštruktúra, opatrenie 2.2 Zlepšenie a rozvoj infraštruktúry na ochranu ovzdušia. (Konkrétne údaje budú doplnené neskôr.)

Cena paliva (slamy) pri porovnateľnej výhrevnosti slamy (14,6 GJ/t) a uhlia (15,8 GJ/t) a možnosť prevádzky v automatickom režime výrazne znížili prevádzkové náklady na vykurovanie školy v Hrušove (až o 50 %) v porovnaní so starou kotolňou spaľujúcou hnedé uhlie. Ekonomicky nemenej významná je perspektíva vlastnej výroby paliva pestovaním energetických rýchlorastúcich tráv.

Na Slovensku sú v prevádzke zatiaľ len dve spaľovne na báze slamy. Obe používajú zahraničnú technológiu. V Hrušove sa prvýkrát použila spaľovacia technika slovenského výrobcu.

 

 

Spoločenský prínos

Rekonštruovaná školská kotolňa v Hušove zlepšila stav ovzdušia v turisticky sa rozvíjajúcej obci a zefektívnila ekonomickú prevádzku základnej školy. Súčasťou projektu bol aj seminár Deň slamy, ktorý obec  organizovala koncom novembra 2006 pre starostov, poľnohospodárov, podnikateľov al ďalších záujemcov zo širokého okolia s cieľom propagovať využitie biomasy, najmä slamy. Toto podujatie prispelo k informovanosti ďalších subjektov o príprave a realizácii podobných investičných zámerov.

 

Ekologický prínos

Oveľa priaznivejšie emisné charakteristiky novej kotolne v porovnaní s bývalou kotolňou spaľujúcou hnedé uhlie - úplné vylúčenie emisií skleníkových plynov a nízka produkcia popola – oprávňujú hodnotiť ju veľmi pozitívne. Čo sa týka výroby paliva pestovaním energetických rýchlorastúcich tráv, je potrebné predchádzať nadmernému vyčerpávaniu pôdy, používaniu umelých hnojív a pestovaniu plodín nevhodných do daného regiónu.

 

 

 

 

 

Ďalšie informácie

 

Starosta obce: Ing. Ján Bendík
Tel: 047 48 80 127, 047/48 80 122
Fax: 047 48 80 127
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.